Cechy dobrego księgowego

Posiadanie wiedzy z dziedziny rachunkowości to nie wszystko żeby być doskonałym księgowym. Bezsprzecznie jest to pewna baza i bez takich umiejętności nie da się pracować w biurze rachunkowym, jednak księgowy, któremu klienci chcą zaufać powinien cechować się szczególnym charakterem. Jakie cechy osobowości może mieć więc dobry księgowy i kto nadaje się aby pracować w tej profesji? 

Jakie obowiązki ma księgowy?

Obowiązki w biurze rachunkowym będzie się lekko różnić zależnie od firmy zatrudnienia. Najczęściej jednak jednym z obowiązków będzie opieka nad zestawieniami finansowymi i ciągłe prowadzenie całej rachunkowości. Księgowy powinien także nadzorować księgi finansowe i tworzyć deklaracje podatkowe i współpracować z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Coraz częściej biuro rachunkowe bierze prace kadrowe, czyli jest to również robienie listy płac i naliczanie wynagrodzeń, zasiłków a także różnych innych świadczeń dla pracowników oraz zleceniobiorców.

Co powinien umieć potencjalny księgowy?

Oprócz teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu rachunkowości oraz znajomości prawa podatkowego i gospodarczego, księgowy powinien doskonale czuć się w miejscu pracy. Co to znaczy? Księgowy pracuje przede wszystkim z ludźmi – ma klientów, bez tego nie będzie miał pracy. W związku z tym księgowa musi być komunikatywna i otwarta na inne osoby. Praca z finansami wiąże się z ogromną obowiązkowością a to często powoduje obawy. Z tego powodu pracownik biura rachunkowego powinien bardzo dobrze sobie radzić z nerwami i bez problemu działać pod presją. Praca w księgowości oznacza niemało terminów, których trzeba dotrzymywać, a to powoduje, że pracownik biura rachunkowego powinien efektywnie organizować swoją pracę i być terminowym.

Jaki jest dobry księgowy w trakcie pracy w biurze rachunkowym

Klienci w księgowym widzą nie tylko specjalistę od rachunkowości ale także doradcę. Idealny księgowy stawia więc na bezwzględną sumienność i jest bezustannie szczery ze swoimi kontrahentami. Z zasady ich słucha oraz pomaga w podjęciu odpowiedniej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na nieprzeciętną staranność, jest dyskretny – klient może powiedzieć mu tajemnice, które mówią o prowadzenia przedsiębiorstwa, ale nigdy nie będą one wygadane innym. No i przede wszystkim zawsze zapewnia pomoc podczas rozwiązywania problemów księgowych i podatkowych.

Idealny pracownik biura rachunkowego powinien indywidualnie traktować każdego kontrahenta i bazować na niepozowanych kontaktach z nim. Obustronne zaufanie jest niezmiernie istotne w pracy w biurze rachunkowym. Poza tym perspektywiczne postrzeganie finansów przedsiębiorstwa jest następną doskonałą cechą księgowego.

Odszukanie biura rachunkowego, które ma w swoich szeregach właśnie takich księgowych nie zawsze jest łatwą sprawą. Jakby co to odnajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest nim https://pmksiegowosc.pl/. 

Wyraźnie widać więc, że aby pracować w biurze rachunkowym nie wystarczy tylko ukończyć szkoły ekonomicznej. Na to czy będziesz zaufanym specjalistą składa się wiele przeróżnych bodźców. Możesz być księgowym nie będąc komunikatywnym czy też otwartym, jednak będziesz w takim przypadku tylko następnym księgowym, a nie TYM, dobrym księgowym, o którego zabiegają spółki

Jeżeli szukasz biura rachunkowego, które posiada w swoim zespole księgowych, którzy spełniają wszystkie powyższe warunki – poszukaj w Gdyni. 

Rekomendowane artykuły