Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Nie da się ukryć, że w sytuacji bolących zębów lub wszelkich schorzeń jamy ustnej należy wybrać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna nieustannie się rozwija,  a owych fachowców jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o doskonały stan jamy ustnej i zębów. Mnóstwo pacjentów często zastanawia się, czy z daną dolegliwością należy odwiedzić lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wyjaśnić różnice między tymi dwoma zawodami, a także nakreślimy, w jakich wypadkach warto korzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, lecz wydaje się, że stosunkowo mało pacjentów zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Przede wszystkim trzeba na samym początku zauważyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy dość drastycznie.

Denstysta

Zacznimy może od zawodu najpopularniejszego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która zajmuje się leczeniem wszelkich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego prostego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Warto zdawać sobie sprawę, że zakres prac wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest znacznie obszerniejszy od zwykłego dentysty. W skład jego usług wchodzi między innymi pozbywanie się zęba mądrości czy usuwanie różnorakich ubytków zębowych, a także implantologia (Gryfino), to znaczy wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również specjalistą, do którego należy wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki czy też jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) z pewnością będzie w stanie poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Reasumując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający olbrzymich kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na szybkie zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych schorzeń dotyczących nie tylko zębów, ale i całego obszaru jamy ustnej.

Rekomendowane artykuły