Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole?

Jakie są metody nauki języka angielskiego dla przedszkolaków?

Jest sporo metod nauki i inne będą wykorzystane dla młodzieży, a inne dla dzieci w wieku przedszkolnym. U takich małych dzieci przeważnie wykorzystywane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Dla przykładu metoda sensoryczna wprowadza dużą ilość gier i zabaw po angielsku, co za tym idzie jest doskonała zarówno dla młodszych, jak i trochę starszych dzieci. Nauka za pomocą metody reagowania całym ciałem także jest często spotykana w przypadku przedszkolaków, ponieważ bazuje na reakcji motorycznej malucha. Często stosowana metoda komunikacyjna widywana jest przy dzieciach, które znają już trochę język i zakłada ona, że od samego początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jedną z najczęściej stosowanych metod nauki języka angielskiego w przypadku przedszkoli wielojęzykowych jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada rzeszę fanów, ponieważ uczy przedszkolaków języka obcego, bez przekładania tego na język polski. Dzięki temu maluchy zdobywają umiejętności językowe instynktownie, tak jak dzieje się to z językiem polskim. Tym sposobem angielskiego zazwyczaj uczy się w językowych przedszkolach niepublicznych, gdzie zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci używają języka angielskiego w naturalnych scenkach – w trakcie zabaw, posiłków a także spacerów. Daje to wspaniałe efekty i powoduje, że dzieci nie stresują się podczas stosowania go oraz nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego użyli, jak to ma miejsce u dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im młodsze, tym szybciej i prościej łapią język. Przy większych dzieciach trudniej jest wprowadzić część z wymienionych sposobów, chociażby niezmiernie lubianą immersję. Przedszkolaki w mig zapamiętują nowe słówka oraz krótkie zdania. Bardzo dobrze także działa u nich nauka poprzez zabawę, co przeważnie nie jest odpowiednim sposobem przy uczniach wyższych klas szkół podstawowych. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki przedszkolaków. Przede wszystkim przedszkolaki mają krótki czas koncentracji i nie można planować kilku godzin nauki na raz. Lubią naśladować innych, więc doskonale sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. A na koniec – przedszkolaki błyskawicznie uczą się przez sytuacje aktywizujące zmysły. Z tego powodu fantastycznie jest uczyć je metodami naturalnymi, w których nie ma potrzeby siedzieć w ławce, ale bawić się i powtarzać rymowanki, albo śpiewać piosenki. 
Niezmiernie ważne jest znalezienie właściwego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą wiedzieli jak uczyć takie maluchy. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole niepubliczne w Łomiankach.

Rekomendowane artykuły