Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Na wstępie warto wiedzieć, że są kursy SEP w kategoriach G1, G oraz G3. Kursy te przygotowują do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Taki egzamin muszą zdać wszystkie osoby, które planują mieć pracę w energetyce. Żeby zapisać się na kurs musisz mieć 18 lat i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Warto żebyś się nim zainteresował jeśli jesteś studentem, który myśli o zdobyciu większej wiedzy na temat branży energetycznej, elektrycznej lub gazowej, albo jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, lub gdy dotychczasowe już wygasły. Jak najbardziej w kursie SEP mają możliwość wziąć udział też świeże osoby, które nie mają żadnych umiejętności ani doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy SEP trzeba powtarzać co 5 lat.

Wpis na podstawie oferty CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Jak wygląda kurs SEP i jaki jest jego zakres tematyczny?

Kurs SEP przeważnie składa się z zajęć teoretycznych, podczas których prowadzący pokazuje prezentację a kolejno z egzaminu, który weryfikuje to co zostało zaprezentowane. Sporo firm prowadzących kursy SEP proponuje przeprowadzenie go w dowolnym mieście w kraju, dla przykładu w Krakowie, byle uzbierała się grupa minimum 5 osób.

W trakcie kursu SEP kursantom zostaną przybliżone podstawy prawne, zasady BHP a także ochrona przeciwpożarowa i pierwsza pomoc. Zapisując się na kurs energetyczny G1 otrzymasz certyfikat umożliwiający nadzorowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu nie większym niż 1 kilowolt ale również takich o napięciu znamionowym wyższym od 1 kilowolta. Na dodatek kończąc kurs SEP i zdając egzamin państwowy otrzymasz możliwość użytkowania i pilnowania urządzeń elektrotermicznych i takich do elektrolizy.

Następny etap kursu SEP to jest G2 i posiadając te kompetencje będziesz mógł zajmować się komponowaniem, modernizacją a także obsługą urządzeń, które przenoszą ciepło większe niż 50 kilowatów, a także kotłów, turbin wodnych czy też parowych, urządzeń wentylacyjnych, chłodniczych i klimatyzacyjnych o mocy powyżej 50 kilowatów.

Ostatni już rodzaj kursu SEP to G3. Podczas jego trwania nauczysz się o sprzętach gazowych i zyskasz kompetencje do obsługi, konserwowania oraz sprawdzania urządzeń a także instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, generatorów gazu, turbin gazowych oraz maszyn, które są przeznaczone do wyrobu paliw gazowych. Na dodatek stanie przed tobą otworem utrzymanie urządzeń służących do oczyszczania, mieszania a także przetwarzania gazu oraz paliw gazowych. Ważna jest także możliwość obsługi aparatury stosowanej do kontrolowania, pomiarów i przewodzenia siecią, instalacjami a także pojedynczymi urządzeniami. 

Okazuje się, że każdy poziom kursu SEP jest inny pod względem obowiązków. Możesz wybrać ten, który będzie niezbędny do Twojej pracy, ale też możesz uczęszczać na wszystkie na raz. W Krakowie z pewnością jest sporo firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP a następnie egzamin.

Co może znaleźć się na egzaminie po kursie SEP?

Egzamin zazwyczaj ma miejsce tego samego dnia co był kurs i ma formę ustną. W trakcie niego egzaminatorzy mogą spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz spodziewać się też pytań o zasady i warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych oraz montażowych. Bardzo prawdopodobne że pojawią się zapytania o zasady BHP, udzielanie pierwszej pomocy i jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Ostatecznie może znaleźć się też pytanie jak postępować kiedy zdarzy się awaria, pożar albo inne zagrożenie dla urządzeń i ludzi. Każde z tych zagadnień będzie Ci przedstawione na kursie SEP w Krakowie albo innym mieście, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.