Garnitur w kratę – hit czy kit?

Krata zazwyczaj nie kojarzy się ze wzorem popularnym na garniturach męskich. Pomimo to, ostatnimi czasy wraca ona do łask, również na formalnych ubiorach. Jest to wzór niezwykle chętnie wybierany zwłaszcza w modzie ślubnej, i często pasuje ona do większości sylwetek.  Po taką stylizację sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Niewątpliwie krata odznacza się w grupie jednolitych garniturów. Oczywiście do tak nietypowego zestawu trzeba odpowiednio dobrać pozostałe dodatki jak buty, koszula czy muszka. Na jakie wyjścia wybrać garnitur w kratę? Jak odpowiednio wybrać rodzaj kraty?

Skąd się wzięła moda na garnitur w kratę?

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę powróciła na salony stosunkowo niedawno, na pewno nie jest to współczesny wzór. Tego typu garnitury cieszyły się największą popularnością już w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas jednolite zestawy uważane były za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za ikonę stylu uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Dzisiaj itnieje sformułowanie „krata księcia Walii”, które znaczy szczególny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Wyjątkowo lubili go młodzi Brytyjczycy a także Amerykanie, uważając to za ówczesną alternatywę jednolitych kompletów. Garnitur w kratę kojarzy się również z ubiorem myśliwych, aktorów, czy filmowych gangsterów. W kolejnych latach wyszły one z łask, aby ponownie do nich wrócić stosunkowo niedawno. Obecnie jest to wzór bardzo lubiany szczególnie przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania biznesowe i duże przyjęcia, gdzie na pewno będzie się odznaczał.

Koszula do garnituru w kratę

Garnitur w kratę idealnie nada się zwłaszcza dla mężczyzn którzy chcą wyróżnić się w tłumie, oraz takich, którzy nie boją się eksperymentować z modą. Aby taka stylizacja wyglądała dobrze, należy starannie wybrać wszystkie dodatki. Jednym z podstawowych jest niewątpliwie koszula. Warto tutaj trzymać się zasady, że kiedy w naszym ubraniu przeważa jakiś wzór, reszta musi być jednolita, gładka. Szukając garnituru warto szukać  „bezpiecznej” kraty, która subtelnie kontrastuje z kolorem przewodnim. Oznacza to, że do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli można wybrać gładką i jednokolorową. Nie zawsze oznacza to kolor biały, warto próbować z innymi kolorami zgodnie z zasadami dobrego gustu. Oczywiście garnitur w kratę nie eliminuje zupełnie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Trzeba je po prostu dobierać ostrożnie z wyczuciem dobrego smaku.

Jak wybrać dodatki do garnituru w kratę?

Dobór odpowiednich dodatków do garnituru w kratkę zależny jest od typu stylizacji jaką chcemy skomponować. Inne będą dobre do formalnych spotkań biznesowych, a inne do luźnego spotkania z przyjaciółmi. Ciekawe połączenie taki ubiór tworzy w zestawieniu z tenisówkami w stylu casual. Dobór dodatków zależny jest od typu kraty, łatwiej jest je dobrać do delikatnego, nie wyzywającego wzoru. Warto dopasować koszule jednolite, kolorystycznie nawiązujące do koloru reszty ubioru. W przypadku uroczystości formalnych można również postawić na klasykę jeśli chodzi o buty. Najlepiej dobrać proste, ze skóry, kolorystycznie pasujące do reszty kompletu. Formalnego ubioru dopełnią odpowiednio dopasowane spinki do mankietów. Niektórzy panowie chętnie do dużej części stylizacji zakładają zegarki, co także jest dobrym wyborem jeśli chodzi o garnitur w kratę.

Garnitur w kratę dla pana młodego 

W ostatnich latach krata na garniturze jest często wybierana przez przyszłych panów młodych. Jednakże jest to dosyć odważny wzór, dlatego trzeba przemyśleć komu będzie najlepiej pasował? Wbrew pozorom i powszechnym opiniom garnitur w kratkę jest doskonałym wyborem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na takim komplecie może być zarówno wyrazista, jak i bardziej stonowana, dlatego dobrze dopasowana będzie pasowała do każdego rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie potrafimy wybrać najlepszego wzoru, warto przed tak ważnym wydarzeniem jakim jest ślub skorzystać z porad profesjonalnego stylisty. Warto wspomnieć, że krata jest właściwym wyborem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych w dojrzałym wieku. Wszystko zależne jest od odpowiedniego dopasowania koloru, fasonu itp. Ostatnio modne stało się organizowanie wesela z nieszablonowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest idealnym wyborem jeśli chodzi o ślub w stylu boho, rustykalnym a także w stodole.  

Garnitur w kratę – na co dzień i od święta

Warto postawić na garnitur w kratę, jeżeli pragniemy wyróżnić się z tłumu, a także pokazać, że znamy się na obecnie panujących trendach. Oczywiście nie zawsze trzeba zakładać całego kompletu na raz. Na nieoficjalne spotkania można wybrać np. spodnie w kratę, i do tego sweter w stylu casualowym. Z kolei marynarka w kratę idealnie się zarówno do spodni jeansowych, jak i chinosów. Taki komplet jest doskonałym strojem umożliwiającym komponowanie wielu wersji stylistycznych. Krata w ubiorze wyjściowym, jak i tym bardziej na co dzień jest świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku. Ślub jesienny jest sposobnością do pokazania się w brązach, szarościach, beżach. Mężczyźni nie bojący się wyróżniać mogą postawić na mocniejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dopasowany zestaw pana młodego na pewno podkreśli jego charakter ale także go wyróżni.