Gdzie (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Zjawienie się na świecie niemowlaka wprowadza bardzo duże zmiany w życiu jego opiekunów. Jeszcze przed pojawieniem się w naszym życiu niemowlaka, pojawia się dużo rzeczy koniecznych do wykonania, jakich trzeba przypilnować aby po narodzinach i opuszczeniu kliniki, zarówno mama oraz maluch mieli adekwatne warunki. Jak to zrobić?

Czego się wystrzegać?

Przede wszystkim w świetle statystyk lekarzy, należy zatroszczyć się o fakt, aby maluch przez pierwszy rok spało w pokoju opiekunów. Stanowi to detal, o jakim wiele młodych rodziców nie pamięta. Najpoważniejszym niebezpieczeństwem w kwestii niemowląt jest przypadłość o nazwie SIDS – nieoczekiwana śmierć łóżeczkowa. Naukowcy pokazują, że można tego łatwo uniknąć właśnie poprzez wstawienie dziecięcego łóżeczka do pokoju opiekunów. Zwłaszcza dlatego, iż do owego typu śmierci w grupie maluchów dochodzi szczególnie poprzez zadławienie. Najmądrzejsze jest to , żeby łóżko dziecka stało jak najbliżej łóżka rodziców. Nie zapominajmy również o tym, iż w owych sytuacjach zagrożeniem jest także to, jeśli niemowlę śpi z dorosłymi, ponieważ, że jest możliwość, że będzie przygniecione przez nas w trakcie snu więc w wypadku tego sposobu musimy być niezwykle uważnym.

W czym powinien spać maluch?

Jeśli już wiemy, iż najlepszym sposobem dla naszego malucha jest spanie w tym samym pomieszczeniu z opiekunami skupmy się na jeszcze jednej, tak samo istotnej, rzeczy – w czym powinien spać noworodek. Świeżo upieczeni opiekunowie najczęściej wybierają trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – stanowi element zarówno dobry w pierwszych okresach życia malucha oraz w późniejszym okresie, więc jest jednocześnie użytkowy i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – w szczególności przez to, iż niezawodnie usypia maluszka i pomaga dorosłym w prostszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – identycznie tak, jak wyżej przedstawione metody jest ogromną wygodą zwłaszcza dla matki, która posiada większą sposobność kontrolowania dziecka

Trzeba pamiętać, iż opiekunowie powinni szczegółowo dobrać takiego typu rozwiązanie, w szczególności biorąc pod uwagę dostępny w swojej sypialni wolny metraż. Pamiętajmy także, aby niemowlę spało bez zabawek.

Które materiały są najlepsze dla niemowlaka?

Przy wyborze akcesorium dla naszego maluszka, sprawdźmy to z jakiego surowca jest ono wykonane. Dla najmłodszych członków rodziny najlepiej sprawdzi się drewno, szczególnie fachowo przygotowane. Drewniane kołyski dla dzieci lub łóżeczka są jednocześnie solidne jak i bezpieczne dla dzieci. Co tym bardziej dla świeżo upieczonych rodziców jest istotną wartością, gdyż fachowo wykonane łóżeczko albo kołyska z drewna posłużą nam jeszcze przez wiele lat, np. w przypadku drugiego dziecka.

Rekomendowane artykuły