Ile kosztuje i jak wybrać dom opieki?

Dom opieki jest miejscem przeznaczonym dla seniorów. Powinna udać się tam każda osoba, która ma powyżej siedemdziesięciu lat i nie jest w stanie sama poprawnie funkcjonować; inaczej mówiąc, wymaga opieki. Mnóstwo ludzi decyduje się na umieszczenie swoich krewnych w takich ośrodkach, zwłaszcza, że w obecnych czasach oferta placówek tego rodzaju jest naprawdę atrakcyjna.

Dom opieki – jak prowadzić poszukiwania?

Jak znaleźć odpowiedni dom opieki? Sprawa ta nie jest przesadnie skomplikowana – wystarczy poszperać trochę w internecie, aby dowiedzieć się, jakie ośrodki działają w Twoim rejonie i jakie mają oceny. Możemy wybrać państwowy dom opieki rybnik, którego koszty regulowane są zwykle przez władze samorządowe. Cena pobytu w takim miejscu jest nieco mniejsza, niż w prywatnym, ale nie można oczekiwać ogromnych luksusów dla podopiecznych.

Prywatny dom opieki z kolei jest zwykle prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. W tym przypadku ceny są nieco większe, ponieważ sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, ale różnorakie miejsca tego rodzaju oferują przepastną ofertę atrakcji dla seniora, jak również znakomite warunki noclegowe. 

Dom opieki – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję na temat wyboru odpowiedniego domu opieki dla naszego krewnego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i państwowych placówek. Trzeba także dopasować koszty pobytu do możliwości finansowych bliskiej osoby oraz naszych – trzeba mieć przy tym świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, samorząd może zaproponować pokrycie części kosztów pobytu. Warto również odwiedzić wybrane miejsce osobiście, aby zorientować się nieco na temat warunków pobytu oraz czystości, którą może pochwalić się dany dom opieki. 

Rekomendowane artykuły