Implanty czy proteza – co wybrać?

Mówi się że zdrowy uśmiech to nasza wizytówka. Próchnica i obrażenia mechaniczne to najpopularniejsze przyczyny powstawania ubytków uzębięniu. Dziury w uzębieniu są nie tylko mało estetyczne ale mogą prowadzić również do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do takich zalicza się przemieszczanie okolicznych zębów, które niesie za sobą wady zgryzu. Kiedy powstają luki należy odwiedzić gabinet protetyczny jak najszybciej. Postaramy Ci się przybliżyć najbardziej powszechne metody.

Protezy zębowe

Protetyka ma wiele zwolenników, wiąże się z mniejszym kosztem niż implantologia,a także przebieg jest dużo krótszy. Protezy można kategoryzować na stałe i ruchome. Do stałych zaliczamy takie które wyciągamy na noc. Ich wadą jest to że musimy je oczyścić z resztek jedzenia, są także bardziej obszerne niż inne metody. Użytkownik musi zaadaptować się do noszenia ich. Współczesne protezy są bardzo zbliżone do wyglądu fizjologicznych zębów a ich dopasowanie w pracowni protetycznej zapewnia komfort użytkowania. Protezy stałe to mosty oraz korony, które protetyk przymocowuje do zębów pacjenta. Korony zostają przymocowane do podbudowy stworzonej ze stałego zęba, a mosty do otaczających zębów. Do zamocowania mostu lub korony trzeba oszlifować ząb. Może to budzić lęg, natomiast jeśli jesteś po leczeniu kanałowym nie ma to większego znaczenia.

Implanty dentystyczne

Implanty to bezsprzecznie jedno z najbardziej wytrzymałych rozwiązań, ale również najbardziej złożonych. Podczas operacji dentystycznej śruba mocująca implant umieszczana jest w kości, co imituje naturalny korzeń zęba. Po zakończonym zabiegu trzeba odczekać parę miesięcy, żeby implant zrósł się z tkanką, co istotnie wydłuża czas leczenia. Jako ostatni element na śrubie osadzana jest korona, którą preparuje pracownia protetyczna. Jest to proces mniej inwazyjny niż protezy stałe, ponieważ nie uszkadza się okolicznych zębów. Protetyk odwzorowuje jedynie brakujący ząb. Wszystkie opisane metody są dostępne w naszej pracowni protetycznej w Częstochowie, umów się na wizytę a znajdziemy wspólnie najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Rekomendowane artykuły