Jak dbać o podręczniki i zeszyty szkolne?

Każdego roku na początku jesieni rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmierzyć się często z niemałym wydatkiem- zakupem książek do szkoły. Niektórzy decydują się na podręczniki całkowicie nowe z księgarń, a część kupuje używane od starszych roczników. Warto zadbać o ich dobry wygląd chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie książki można sprzedać. Niezależnie od miejsca, gdzie podręczniki zostaną zakupione, warto nauczyć dzieci aby o nie dbały. Często pod koniec roku szkolnego książki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, rozlana herbata. Z tego powodu takie podręczniki nadają się tylko do wyrzucenia i nie można ich sprzedać. Ten problem dotyka nie tylko książek. Problemem są także zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto zostawić stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Szczególnie że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum odbywają się egzaminy, do których można przygotowywać się z dawnych notatek. Aby tak było, warto o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na zeszyty

Przechowywanie podręczników i zeszytów

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od najmłodszych lat. Warto zadbać, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa potrafiły odpowiednio dbać o książki. Pozwoli to w późniejszym czasie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się tylko raz i później odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki warto zacząć już w momencie przechowywania. Przede wszystkim książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi miejscami do trzymania takich rzeczy. Oczywiście trzeba także koniecznie unikać polania. Nie dość, że może to zniszczyć tekst, dodatkowo takie strony mocno się marszczą. Po użyciu książki, trzeba odłożyć ją na miejsce i ustawić w pionie, zapobiegnie to zagnieceniom i przedarciu okładki. 

Jak zabezpieczać podręczniki i zeszyty w drodze do szkoły?

Z pewnością dużo uszkodzeń powstaje w momencie noszenia książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym mocno się niszczą, ponieważ uczniowie układają je tam niedbale. Co więcej takie książki, i zeszyty mają często styczność z jedzeniem, co zdecydowanie im nie służy. Czasami podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy strony wpadnie jakiś przedmiot, który może poniszczyć kartki. Warto podręczniki i zeszyty nosić w plecaku w osobnej przegrodzie niż śniadanie, buty, czy napoje. Zapobiegnie to choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć podręczniki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o podręczniki szkolne i zeszyty jest właściwe ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie oznacza to, że nie można dodatkowo o nie zadbać. Książki, szczególnie te, które dzieci codziennie przynoszą do szkoły warto dodatkowo obłożyć specjalnie do tego służącą okładką. Okładki na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli zechcemy zakupić foliowe obwoluty na podręczniki, zmniejszy to negatywnie działanie wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach papierniczych jest duży wybór okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Można zdecydować się również na pewien wzór obwoluty i zakupić od razu pełen komplet. Oczywiście okładki należy odpowiednio dobrać do rozmiaru książki. Nie wszystkie książki są tradycyjnych wymiarów, często trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dopasować właściwe. Na rynku są również obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentny sposób naochronę książek. Takiej obwoluty nie da się już zdjąć bez zniszczenia książki. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten rodzaj zabezpieczenia, są one szczególnie polecane zwłaszcza dla książek z miękką okładką, i tych z nietypowymi wymiarami. Wystarczy zakupić taką okładkę i własnoręcznie obkleić książki, nie ma potrzeby specjalnie wybierać się do sklepu aby dobrać odpowiedni rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których znajdują się istotne notatki, również można je zabezpieczyć. Często obwoluty na zeszyty są typowych rozmiarów, i wystarczy poinformować sprzedawcę jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci noszą do szkoły. Te, które często trzymane są w domu nie ma potrzeby wyposażać w okładkę. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie w odpowiednim miejscu w domu.

Czy w podręcznikach powinno się notować?

Zdarza się, że podczas lekcji trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po skończeniu roku szkolnego zamierzamy sprzedać taką książkę, nie opłaca się to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Takie książki są często jednorazowe. Nawet jeśli uczeń robi zadania miękkim ołówkiem, często na papierze zostaje, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, można dbać o pisanie w nich jedynie ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie wyższą wartość, niż jego niezadbany odpowiednik, dlatego chociażby ze względów ekonomicznych można dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet najlepsze zabezpieczenia i obwoluty nie dadzą rady, jeśli dziecko nie będzie nauczone dbałości o podręczniki i zeszyty. 

Rekomendowane artykuły