Jak nauczyć się szyć i skąd czerpać informacje?

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu większość osób umiała szyć, w każdym domu znajdowała się maszyna do szycia i prawdopodobnie każdy z nas wielokrotnie oddawał babci lub mamie ubrania do przerobienia. Po kilkunastu latach przyszedł czas, w którym to ubrania w sklepach kosztowały niedużo i młodsze osoby przestały całkowicie szyć, nawet ręcznie. Dziurawe skarpetki i bluzki szybciej i łatwiej było wyrzucić na rzecz nowych, niż poświęcić 5 minut na naprawienie tego. W dzisiejszych czasach, gdy często mówi się o przemyślanym kupowaniu, o patrzeniu na składy ubrań i gdy własnoręcznie wykonane przedmioty są bardzo modne, o wiele więcej osób chce się nauczyć szyć. Metod na naukę szycia jest dużo i zdecydowanie nie ma potrzeby, żeby zamawiać najdroższe tkaniny z hurtowni, żeby ją zacząć.

Od czego zacząć naukę szycia?

Żeby rozpocząć naukę szycia na maszynie, konieczna jest maszyna do szycia. Jeżeli nie jesteście pewni, czy spodoba Wam się to zajęcie to nie ma po co nabywać nowego sprzętu. Na sam początek odpowiednia będzie wzięta ze strychu stara maszyna lub znaleziona za niewielkie pieniądze na portalach z używanymi przedmiotami. Nie potrzebujecie również drogich tkanin. Z pewnością trzymacie z tyłu szafy stare ubrania, których już nie nosicie – świetnie nadadzą siębędą idealnena pierwsze próby. Powinniście jednak kupić dobrej jakości nici. Najgorsze co może być na początku nauki szycia, jest zrywająca się nić. Ogromna ilość pasmanterii online ma w swojej ofercie bardzo dobre nici.

Gdzie uczyć się szyć?

Jeżeli jesteście z większej miejscowości to warto rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Istnieje także dużo szkoleń online. Jeśli jednak nie chcecie wydawać pieniędzy, to ciekawym rozwiązaniem będą darmowe treści internetowe. Bez problemu odnajdziecie wiele filmów na youtubie dla osób zaczynających szyć. Niesamowicie duża ilość wskazówek znajduje się także na forach o szyciu. Nie róbcie więcej niż rzeczywiście umiecie. Niezwykle szybko możecie rozmyślić się jeżeli postanowicie szyć zbyt trudne rzeczy. Na samym początku rewelacyjnie nauczcie się szyć prosty ścieg. Nie myślcie nawet o dodawaniu dodatków krawieckich jak na przykład guziki i suwaki. Jeszcze będzie na to odpowiedni moment. Zacznijcie od uszycia prostej ścierki lub poszewki na poduszkę.

Skąd brać materiały do szycia?

Jeśli właśnie zaczynacie to najlepszym pomysłem będzie brać stare materiały, które macie w domu. Jeżeli nie posiadacie nieużywanych albo niepotrzebnych ciuchów albo poszewek na kołdrę to poproście rodziców o stare materiały. Do zrobienia ściereczek nie potrzebujecie ślicznej tkaniny. Jak już będziecie znać podstawowe zasady szycia i będziecie chcieli zrobić coś ładniejszego to najlepiej jest wybrać się do sklepu z tkaninami, przejrzeć sklepy internetowe, które specjalizują się w sprzedaży tkanin. Szyjąc na własne potrzeby nie warto zamawiać większych ilości metrów bieżących materiału w hurtowniach pasmanteryjnych. Zawsze sprawdźcie też jaki materiał zamawiacie. Nie każda bawełna będzie identyczna w dotyku. Możecie kupić rozciągającą się dzianinę oraz zdecydowanie sztywniejszą tkaninę. Warto sprawdzić co jest Wam akurat potrzebne i taki produkt kupić.

Reasumując – jeżeli właśnie rozpoczynacie naukę szycia to nie musicie inwestować grubych pieniędzy na materiały i akcesoria do szycia. Jeśli tylko możecie to weźcie od rodziny maszynę, na której sprawdzicie, czy szycie Wam się podoba. Do nauki nie potrzebujecie 20 różnych ściegów, ale w pełni wystarczający będzie podstawowy prosty. Najistotniejsze jest tylko, żeby maszyna była sprawna. Nie potrzebujecie również ogromnych ilości wymyślnych tkanin. Zacznijcie z tym, co macie i w późniejszym czasie kupujcie akcesoria, które będą dla Was potrzebne. Szycie to niesamowicie użyteczna umiejętność i z pewnością fajne hobby, ale miejcie z tyłu głowy, że nie każdy musi zajmować się szyciem.