Kołyska dla noworodka – czy warto kupić ją zamiast łóżeczka?

Jeśli jesteś tatą dzidziusia to na pewno zaciekawi Cię ten artykuł. Na rynku pojawia się bardzo dużo rzeczy dla dzieci. Jednym z tego typu akcesoriów jest kołyska drewniana, która współcześnie jeszcze częściej jest kupowana do domów z malutkimi dziećmi. Jakie są dobre i złe strony kołysek drewnianych i w co lepiej zainwestować – kołyskę, a może łóżeczko dla noworodka?

Źródło: Kora – kołyski drewniane w hurcie

Czym różni się kołyska od łóżeczka dla noworodka?

Przede wszystkim najbardziej oczywistą różnicą jest fakt, że łóżeczko jest stabilne, a kołyska buja się, ale jakie oprócz tego istnieją różnice tych dwóch rzeczy dla niemowląt? W pierwszej kolejności czas korzystania. Kołyska drewniana jest świetna dla niemowląt, ale jedynie przez pewien czas. Kiedy niemowlak zaczyna samemu siadać, to konieczne jest odstawienie jej na korzyść łóżeczka. Kolejną różnicą są gabaryty produktu – łóżeczka znajdziemy w przeróżnych wymiarach, mogą być samodzielnym przedmiotem, lub być dostawione do łóżka rodziców. Kołyski zazwyczaj są małe i mają rozmiar mniej więcej 90x40cm, co za tym idzie nie ma problemu z wpasowaniem ich w przestrzeń domu, nawet jeśli jest mały.

Zalety łóżeczka i kołyski

Zarówno łóżeczko, jak i kołyska drewniana posiadają zalety. Każdy z tych produktów posiada entuzjastów i tylko od Ciebie zależy, którą rzecz nabędziesz dla swojego malucha. Największe zalety łóżeczka to:

  • łatwość zakupu przeróżnych rozmiarów, co sprawia, że łóżeczko jest ekonomiczne i może służyć nawet przez 2-3 lata,
  • meble z regulowaną wysokością poziomu materaca, w konsekwencji najpierw są doskonałe dla noworodków, a później można dostosować je dla starszych dzieci,
  • często posiadają dodatkowe półki lub miejsce na zamontowanie przewijaka, dzięki czemu nie trzeba kupować dodatkowego mebla.
Kołyska drewniana bardzo różni się od łóżeczka i pomimo tego, że ma takie samo zastosowanie, jej zalety są zupełnie odmienne, a będzie to między innymi:
  • mały rozmiar, w konsekwencji czego można ją wstawić także do niedużego pokoju,
  • uskutecznia usypianie niemowlaka, ponieważ jej przyjemne bujanie przypomina niemowlakowi czas spędzony w brzuchu mamy,
  • huśtanie się kołyski bardzo dobrze formuje układ nerwowy noworodka i wpływa na rozwój mózgu,
  • nie jest drogą rzeczą, w szczególności, jeżeli postanowicie nabyć ją bezpośrednio od producenta kołysek.

Wady łóżeczka i kołyski

Oczywiście każdy produkt może mieć pewne wady. Przykładowo łóżeczko nie jest najmniejszym meblem i nie zawsze jest opcja ustawienia go blisko łóżka mamy i taty. To zatem ma związek z tym, że wstawanie w nocy do noworodka będzie równało się wyjściu do drugiego pokoju, co być może będzie niewygodne. Dodatkowo przez kilka pierwszych miesięcy życia, noworodek bardzo często śpi w łóżku rodziców, a problem ten nie pojawia się z kołyską, która bez kłopotu stawiana jest tuż obok łóżka. Dużą wadą kołyski jest to, że nie może być ona wykorzystywana przez długi czas, dlatego, że staje się nieodpowiednia dla dziecka, które samodzielnie podnosi się i siada. Decydując się na nią trzeba mieć świadomość, że dosyć szybko będzie trzeba wymienić ją na łóżko. Na dodatek niemałym problemem jest przyzwyczajenie dziecka do spania w łóżeczku. Jeżeli noworodek będzie przyzwyczajone do ciągłego kołysania, może mieć problemy z zasypianiem bez tego dodatku.

Jak więc widzicie, każdy z tych produktów ma pewne wady i zalety. To rodzice zawsze muszą zastanowić się co jest najlepszą decyzją. Bezsprzecznie producenci kołysek robią co tylko mogą, żeby meble te były bardziej popularne, szczególnie, że bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka, a opiekunom na pewno na tym zależy.

Rekomendowane artykuły