Najlepszy adwokat dla Ciebie – sprawdź jego specjalizację

W teorii każdy prawnik może podjąć się prowadzenia tak samo sprawy cywilnej jak i karnej. Może więc być sytuacja gdy prawnik tego samego dnia ma rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc coraz częściej spotyka się wyspecjalizowane kancelarie adwokackie, które nie przyjmują każdej sprawy? Jakie mogą być specjalizacje u adwokatów i czemu są tak bardzo istotne? Co sprawia, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie adwokackie są niesamowicie powszechne, a w niedużych miejscowościach dalej adwokaci nie przekonali się do tego modelu działania?

Kancelarie prawne butiki – czym są i jak pracują?

Od kilkunastu lat w naszym kraju można trafić na kancelarie prawnicze, które określa się butikami. Są to kancelarie bardzo wyspecjalizowane i biorą na siebie jedynie takie sprawy, które zawierają się w ich dziedzinie pracy. Wobec tego adwokaci będący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie podejmą się sprawy rozwodowej. Są one mocno popularne w Warszawie, mimo, że mniejsze miasta dalej nie chcą się przekonać do takiego stylu funkcjonowania. Spowodowane jest to tym, że nie ma tam tak wielkiego zapotrzebowania na adwokatów i nawet tych ogólnych kancelarii prawniczych nie ma za wiele.

Prawo aktualizuje się bardzo szybko i bycie na bieżąco ze zmianami w przepisach z każdej specjalizacji jest wręcz niemożliwe. Jeżeli prawnicy specjalizują się tylko w określonej dziedzinie prawa to prawdopodobnie będą mieć aktualną wiedzę, a co za tym idzie zagwarantują szybsze i bardziej fachowe zaopiekowanie się klientem. Kancelaria ta nie weźmie sprawy z innych dziedzin ponieważ będzie się to wiązało z bardzo długim czasem na przygotowanie się do niej. Jak widać jest to pewne wyrzeczenie, ale wyrobienie renomy i reklamowanie się jako wyspecjalizowana kancelaria adwokacka może przyczynić się do tego, że więcej klientów potrzebujących rozwiązać swój kłopot w określonej dziedzinie wybierze się właśnie do niej, a nie do ogólnej kancelarii. Na skutek posiadania specjalizacji zmniejszamy konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Znajdując specjalizację prawa, w której odnajdujemy się, jesteśmy o wiele atrakcyjniejsi dla potencjalnych klientów. My, jako prawnicy, nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie świadczymy, a klient nie martwi się czy dobrze zrobił powierzając nam swoją sprawę. Nieprawdopodobne jest żeby adwokat był alfą i omegą w każdej specjalizacji, a branie spraw z prawa rodzinnego i karnego jednocześnie sprawi tylko, że zakopiemy się w dokumentach, które dotyczą obu i ostatecznie nie będziemy umieli dobrze poprowadzić ani jednej.

Jeśli jesteś adwokatem to z pewnością zależy Ci na znalezieniu doskonałego miejsca pracy, w którym każdy będzie dostrzegał to co robisz. Dla wyprofilowanej kancelarii prawnej wyuczenie pracownika nie jest łatwym zadaniem i potrzeba sporego nakładu pracy, dlatego też zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozrośnięte i można je podzielić na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne oraz karne, a specjalizacje te dzieli się na jeszcze więcej bardziej sprecyzowanych specjalizacji, dzięki czemu każdy powinien wyszukać swoją mocną stronę.

Jakie specjalizacje opłaca się wybrać?

Możliwe są tak naprawdę dwie opcje – można zająć się bardzo popularną dziedziną prawa, w której bardzo dużo się dzieje i wtedy można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić całkowicie na odwrót i wybrać niszowy kierunek. W tej drugiej sytuacji możesz być jednym z niewielu adwokatów, którzy pracują z tym rodzajem prawa. W konsekwencji większość klientów będzie trafiać od razu do Ciebie.

Przy wybieraniu specjalizacji dobrze jest zadać sobie pytanie jaka branża jest dla nas interesująca i nas nie przerasta. Jeżeli boimy się morderstw to pewnie nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, dlatego że prowadzenie takich spraw może być dla nas zbyt trudne.

Powinniśmy także spojrzeć na lokalizację, w której planujemy pracować jako prawnik. W miastach na południu Polski może nie być przydatna kancelaria prawnicza specjalizująca się w prawie morskim, a w Warszawie w odróżnieniu od małych miast mogą być potrzebni prawnicy wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi kilkaset świeżych absolwentów prawa, mających dużą konkurencję. Warto więc wyróżnić się w jakiś sposób, żeby nie zostać następnym adwokatem od wszystkiego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: https://adwokat-topczewska.pl/

Rekomendowane artykuły