Nowości w księgowości na 2022 rok

Rok 2022 tworzy dla nas dużo zmian w należnościach podatkowych. Powstaje reforma Polski Ład, która ma bardzo zrewolucjonizować aktualny system podatkowy. Jakie modyfikacje w kwocie wolnej od podatku i progach podatkowych czekają nas w roku 2022? Czy są one tak atrakcyjne jak były zaprezentowane przez polityków, czy może jednak większość Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co powinny przygotować się biura księgowe?

Zmiany w kwocie wolnej od podatku i w progach podatkowych

Kwota wolna od podatku w bieżącym roku wynosi 8 tys. zł, a osoby do 26 roku życia mają zerowy PIT. W 2022 ma ona zostać zwiększona do 30 tys. zł dla wszystkich, niezależnie od zarobków. Co za tym idzie prawie 70% emerytów i rencistów nie będzie wcale rozliczać podatków.

W Polsce od dawna nie były modyfikowane progi podatkowe. Co za tym idzie nie ważne, że kilkanaście lat wstecz ludzie zarabiali dużo mniej niż obecnie – próg był jednakowy jak dziś i wynosi 85 528 zł. Aktualnie to nie jest suma niemożliwa do zarobienia w trakcie roku pracy i podwyższenie jej będzie niesamowicie dobrym rozwiązaniem. Drugi próg podatkowy będzie więc wskakiwał po przekroczeniu 120 000 zł.

Zmiany w składce zdrowotnej

W przyszłym roku zmienione zostaną reguły na jakich konieczne będzie odprowadzanie składki zdrowotnej. Jak dotąd była to zryczałtowana kwota i każdy przedsiębiorca, który miał działalność gospodarczą płacił taką samą kwotę za dany rok. Od następnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą płacili składkę, która będzie ściśle związana z osiąganym dochodem. Oznacza to, że im większy dochód, tym większa będzie składka. Przez to księgowość stanie się bardziej skomplikowana a to sprawi, że biura księgowe w Gdyni i reszcie kraju będą miały większą ilość pracy.

Na dodatek każdy podatnik zostanie pozbawiony prawa do jej odjęcia. Oznacza to, że w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić pełen podatek oraz składkę zdrowotną , która wyniesie 9% naszej wypłaty. Będzie to duże zwiększenie opłat.

Kolejną modernizacją ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy do tej pory nie musieli tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

Na razie przedsiębiorcy mają możliwość opłacania zobowiązań poprzez użycie gotówki do 15 tys. zł. Jeśli faktury opiewają na wyższe sumy – niezbędne jest zastosowanie metody przelewem na rachunek bankowy kontrahenta. W następnym roku kwota ta zostanie zmieniona i zostanie zmniejszona do 8 000 zł. Modyfikacja ta jest spowodowana tym, że wiele przekrętów związanych z chęcią uniknięcia płacenia podatku odbywa się za pomocą gotówki. Modyfikując tę sumę zmusza się firmy do robienia większej ilości przelewów, a to znowu daje większą transparentność.

Zachętą dla tych przedsiębiorców ma być ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. W związku z tym wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i ponownie odliczyć od dochodu jako ulgę podatkową.

Zmian jest sporo i skierowane są one zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Więcej roboty będą miały osoby pracujące w księgowości. Praca w księgowości jest związany z musem aktualizowania wiedzy o podatkach, dlatego dobrze jest odszukać takie biuro księgowe, gdzie ekonomiści będą zawsze na bieżąco. Bezspornie odwiedzicie takie miejsce w Gdyni, np. https://ksiegowygdynia.pl/.

Rekomendowane artykuły