Okulista a optometrysta – jaka to różnica?

W tych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na leczenie wzroku. Bardzo to cieszy, zwłaszcza, że dostępnych mamy wielu lekarzy, którzy potrafią leczyć choroby oczu oraz dopasowywać odpowiednie soczewki korekcyjne. Wydaje się jednakowoż, że niewiele osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic między specjalistami takimi jak okulista i optometrysta. Należy w związku z tym wytłumaczyć tę kwestię.

Okulista – co robi?

Po pierwsze, okulista jest fachem regulowanym prawnie, a optometrysta nie. Okulista odpowiada za kompleksowe badanie wzroku, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, pozbywanie się różnych przypadłości oraz przeprowadzanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to zawód regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego wykonywania wymaga się wyższego wykształcenia w tej dziedzinie.

Czym zajmuje się optometrysta

Optometrysta zajmuje się przede wszystkim doborem odpowiednich soczewek oraz okularów. Nie posiada niestety możliwości, pozwalającego tak jak okulista gdansk wykonywać wszelkie zabiegi i operacje, ale potrafi dokładnie określić obecny stan zdrowia narządów wzroku pacjenta i dobrać należyte soczewki korekcyjne. Może także polecić wizytę u okulisty w celu zniwelowania danej przypadłości. Pacjenci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką przeprowadza doświadczony optometrysta. 

Reasumując i nieco uogólniając – okulista jest lekarzem od leczenia chorób oczu, zaś optometrysta nade wszystko pomaga w doborze szkieł korekcyjnych. 

Rekomendowane artykuły