Siatki jednorazowe – czy jeszcze ich potrzebujemy?

Worki foliowe stały się nieodłącznym elementem naszych sprawunków. Do czego ponadto stosuje się worków foliowych? Kiedy stworzono worki foliowe? Czy jednorazówki biodegradowalne są lepsze? Czy to kres foliówek? Dlaczego musimy płacić za jednorazówki?

Kiedywynaleziono pierwsze torby foliowe

Nim wynaleziono foliowe reklamówki, używano grubych papierowych toreb. Wymyślił je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był właścicielem marketu spożywczego i chciał ułatwić swym konsumentom transportowanie zakupów ze sklepu do domów. Pomysł ten był strzałem w dziesiątkę, papierowe torby dla klientów zaczęły wcielać sklepy prawie na całym świecie

Działo się tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wymyślił i opatentował wyjściową polietylenową edycję torby jednorazowej. Natychmiast wyparła swojego papierowego  poprzednika. Jednorazówka była głównie bardziej wytrzymała a do tego nie użytkowaną można było złożyć i transportować  wygodnie w torbie czy kieszeni.

Dlaczego nazwa “reklamówka”?

Najpierw torby foliowe miały być stosowane do jednorazowego użytku. Z czasem zauważono, że konsumenci używają ich po wielokroć. Spostrzeżenie to spowodowało, że torby foliowe zaczęto produkować z mocniejszych surowców. Pozwalało to przenoszenie cięższych towarów z powodu na zwiększoną wytrzymałość worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nichreklamę lub znak firmowy marketu z którego dana reklamówka pochodziła. Tak powstała nazwa “reklamówka”, która jest stosowana do dzisiaj bez znaczenia czy jest ona zadrukowana czy nie.

Do czego jeszcze stosuje się torby foliowe

Jednorazówki stosowane w sklepach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z zastosowań opakowań zrobionych z plastiku. Dowolny producent opakowań foliowych posiada w swojej ofercie także inne przydatne  wyroby z tego surowca. Są nimi miedzy innymi: pojemniki na żywność, kosmetyki, srodki czystości, torby foliowe do pakowania artykułów do ogrodu, na budowy czy opału a także zwykłe worki na śmieci, których używamy codziennie.

Plusy i minusy toreb foliowych.

Torby foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie dzieje się tak bez powodu Posiadają one szereg plusów, dzięki czemu w w większej części sytuacji trudno jest zamienić je na inną rzecz. Do istostnych zalet toreb foliowych należy ich wytrzymałość. Folia jest bardziej wytrzymała niż np. karton ponadto nie przepuszcza wody, niepachnie oraz pozwala na pakowanie w nią produktów o różnorakich formach. Do niewątpliwych zalet worków foliowych należy też ich niewygórowana cena a także masa. Worki foliowe są bardzo lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to duże znaczenie w czasie przewożenia towarów Mimo mnogości plusów torby foliowe mają jedyną sporą wadę a mianowicie czas degradacji. Szacuje się, że jedna reklamówka rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem statystyczny klient wyrzuca siatkę standardowo już po 25 minutach używania.

W jaki sposób z głową korzystać z jednorazówek?

Zdecydowana większość z nas korzysta na co dzień  z woreczków i toreb foliowych. Jednak ze względu na ekologię i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne skorzystanie z surowca.

 Metod jest naprawdę wiele Pierwszą z nich jest na przykład skorzystanie cienkich siatek przyniesionych ze sklepu  jako worków na odpady. tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy matkę naturę. Używane jednorazówki  sprawdzą się też świetnie  w sadzie , jako ochrona dla roślin przed niską temperaturą  (wystarczy przykryć roślinkę reklamówką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo pomysłowym sposobem na wykorzystanie jednorazówek jest wykonanie z nich foliowej “włóczki”. Aby ją przygotować wystarczy odciąć od reklamówki uszy i dno. Powstanie wtedy pewnego rodzaju tuba, następnie trzeba  złożyć ją na połowę i odciąć pierwszy pasek, to będzie koniec “włóczki”.Następne paski należy odcinać po skosie. Gotowy surowiec wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z tradycyjnych  materiałów. W sieci można nawet odszukać filmy instruktażowe pokazujące krok po kroku jak zrobić z nich dużo ciekawych rzeczy. 

Zanim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je użyć jako foli bąbelkowej do swych paczek Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Reklamówki, czy nadal są potrzebne?

Używanie siatek foliowych nadal jest potrzebne i szeroko stosowane. Wynika to z wielu zalet tych produktów Warto jednak korzystać z nich mądrze i tylko wtedy, gdy na prawdę ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka okazja, zabierajmy własne siatki a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też pomyśleć dwa razy nim się coś wyrzuci.pamiętajmy, że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, aległównie my – konsumenci.

Rekomendowane artykuły