Zakup ukuleli przez internet oraz stacjonarnie- minusy i zalety

Mając na myśli ukulele w wielu przypadkach wielu ludzi widzi po prostu małą gitarę. Co to jest ukulele? Ściślej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Oczywiście swoim wyglądem przypomina gitarę, ale nieco się od niej różni. Instrument ten wywodzi się z wysp hawajskich. Ukulele często wykorzystywane są jako instrument akompaniujący, aczkolwiek można grać na nim również samodzielnie. Ostatnio ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy muzyczne mają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele sprzedawane jest tylko stacjonarnie? A może warto skorzystać z oferty sklepów zajmujących się sprzedażą online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – strona o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele pochodzi z Hawajów, ma delikatną budowę, i przyjemne dla ucha brzmienie. Jego początki sięgają schyłku XIX wieku. Jedne z pierwszych instrumentów zostały zbudowane przez portugalskich imigrantów, którzy w tamtych czasach zjawili się na wyspach hawajskich. Na ukulele grała hawajska rodzina królewska, i wówczas instrument ten stawał się znacznie bardziej popularny. Wtedy zostało ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku było kojarzone głównie z muzyką jazzową, a w następnych latach jego sława powoli malała. Wówczas też, wykształciła się forma instrumentu, jaką znamy do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele oznacza skaczącą pchłę, co z kolei odzwierciedla brzmienie jakie wydaje ten instrument. 

Jakie ukulele będzie najlepsze na początek?

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego instrumentu dla siebie jest jego wielkość. Warto dobrać go wzrostu osoby grającej, co znacznie usprawni naukę, oraz zwiększy komfort gry. Należy pamiętać, że rozmiar nie świadczy tylko jego wielkości, ale również chodzi o brzmienie instrumentu. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, a także tenorowy. Małe ukulele jest zdecydowanie głośniejsze od tych większych oraz wybrzmiewa krótko. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, oraz jego brzmienie jest najdłuższe. Znacznie większe ukulele przez swój rozmiar jest niewygodne, a jednocześnie znacznie droższe. Z tego też względu rozmiarem, który jest zalecany zwłaszcza dla amatorów jest sopran. Jest to dobry wybór również dla dzieci, osób o wzroście do 165 cm, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można powiedzieć, że ukulele sopranowe jest najbardziej uniwersalne. Oczywiście po nauczeniu się gry na mniejszym rozmiarze, można zmienić na większy i stopniowo się z nim oswajać.  Szukając swojego pierwszego instrumentu równie istotnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Z czego powinno być wykonane ukulele? W sklepach znaleźć można instrumenty zrobione z wielu różnych surowców. Najpowszechniejsze, a także najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki i tworzyw sztucznych. Za instrument z litego drewna musielibyśmy zapłacić kwotę dwukrotnie wyższą. Oczywiście to jak zrobione jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on znacznie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Pomimio tego początkujący na pewno nie dostrzeże różnicy, dlatego na początku nie opłaca się wydawać zbyt wiele. Następnym ważnym aspektem przy poszukiwaniu idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpopularniejsze są w kształcie ósemki, aczkolwiek występują także w kształcie ananasa.

Gdzie można szukać ukulele?

Wybierając odpowiedni instrumentu musimy rozważyć wiele różnych czynników. Gdy już podejmiemy decyzję jakiego właściwie ukulele poszukujemy, należy rozważyć wybór dobrego sklepu. Lepiej szukać ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest łatwa. Obydwa rozwiązania mają zalety i minusy.

W sklepie online asortyment jest z pewnością większy, i dostępność instrumentów jest prostsza. Jednakże nie mając doświadczenia z takim instrumentem musimy zdać się tylko na siebie, bez pomocy ze strony sprzedawcy. Co więcej nie posiadamy możliwości dokładnego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to istotny aspekt.  Z drugiej strony sklepy online kuszą znacznie niższymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie we wszystkich miastach znajduje się sklep muzyczny.

Jeśli jesteśmy amatorami, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia fachowca stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie byłby dostępny, warto go oczywiście zamówić przez internet. W sytuacji bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają wiedzę o tych instrumentach sprawa wydaje się łatwiejsza, ponieważ mogą od razu zamówić ukulele online.

Rekomendowane artykuły