Żłobek i klubik dziecięcy – różnice

Mamy, które po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy w pełnym wymiarze godzin powinni znaleźć dla dziecka dobrą placówkę. Jest to duży stres zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dlatego warto poszukać naprawdę dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić radością. Jeśli nie ma pomocy ze strony babć czy opiekunki, rodzice mogą wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla najmłodszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice między tymi dwiema placówkami? Jakie są różnice pomiędzy żłobkiem a klubikiem dziecięcym? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Żłobek dla maluszka – czy to właściwy wybór?

Żłobki są placówkami, których najważniejszym celem jest zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom. Do żłobka mogą być zapisane dzieci już od ukończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w pewnych sytuacjach uczęszczają tam także czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Jak długo może zostać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to do 10 godzin dziennie, ale w uzasadnionych przypadkach po złożeniu wniosku i opłaceniu nagdodzin, czas ten może zostać przedłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Poza jednostkami samorządowymi, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Co to jest klubik dziecięcy? 

Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, lub instytucje publiczne. Mimo wszystko wymagania są nieco inne w przypadku żłobka i inne w przypadku klubiku dziecięcego. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Obejmując to stanowisko trzeba posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Niewątpliwie, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, którą obowiązują odpowiednie przepisy. Niezwykle ważnym aspektem jest znalezienie odpowiedniego lokalu, który spełnia przepisy sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Oczywiście w takich placówkach musi zostać zatrudniona odpowiednia kadra spełniające pewne wymogi. W przypadku żłobka zatrudniona musi być także pielęgniarka. Następną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla dzieci. Można to rozwiązać na dwa sposoby: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one przygotowywane na miejscu w placówce, jeżeli dysponuje odpowiednią kuchnią. Przez to, że małe dzieci potrzebują szczególnego traktowania, wymagania dla danego obiektu określa inspektor sanitarny. Założenie żłobka albo klubu dziecięcego zobowiązuje do uzyskania do odpowiedniego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice poszukujący odpowiedniej placówki dla swojego dziecka, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź odpowiedź zależna jest od wielu uwarunkowań, które trzeba wziąć pod uwagę. Wszystko zależy od tego, czego oczekują rodzice i jak długo dziecko będzie w placówce. Jeśli potrzebna jest opieka całodzienna, bo rodzic pracuje na cały etat, a co więcej musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wymagana jest opieka tylko na parę godzin w ciągu dnia, wtedy można przyjrzeć się bliżej klubom dziecięcym. Zdarza się, że jednak nie ma wyboru, bo np. dziecko nie dostało miejsca w wybranym żłobku. W takiej sytuacji będąc na liście rezerwowej może chodzić do klubu malucha i powoli .

Dużo klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przebywać w placówce kilka godzin, a opiekun nie płaci za cały dzień. To, którą placówkę opiekunowie wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Nie można zapominać, że obydwie placówki zostały stworzone z myślą o dzieciach, żeby zapewnić jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko z pewnością będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Rygorystyczne kryteria przyjęcia sprawiają, że pracują tam osoby, które posiadają wiedzę na temat odpowiedniej opieki nad małymi dziećmi. Maluch, który uczęszcza na zajęcia z innymi dziećmi lepiej się rozwija i umie sobie poradzić z wieloma sytuacjami. 

Rekomendowane artykuły